Визнання правочину недійсним може призвести до втрати майна. Кожен, хто купує, продає, отримує дар, або дарує, орендує або здає в оренду якесь майно ризикує втратити отримане в результаті визнання правочину недійсним.

Юридична консультація з питань визнання правочинів недійсними включає:

  • аналіз документів;
  • збір доказів;
  • правовий аналіз проблематики з урахуванням останньої судової практики Верховного Суду;
  • вироблення правової позиції та плану дій.

 

Я як адвокат, надаю послуги у вирішенні житлових суперечок, зокрема суперечок про визнання угоди недійсною. Для отримання консультації щодо Вашої ситуації, звертайтесь за номером: +38 (093) 030 34 24 або напишіть мені в будь-якому з месенджерів:

Що таке недійсний правочин?

Недійсний правочин - це правочин, вчинений з порушеннями закону. Правочин може бути недійсним з моменту її вчинення (нікчемний правочин), або з визнанням судом недійсності правочину (оспорюваний правочин). В Україні нікчемні правочини не потрібно визнавати такими судовим рішенням. Вважається, що якщо, згідно з нормами закону, угода нікчемна, то це має бути всім відомим фактом і якщо хтось не згоден, він може спробувати визнати через суд таку угоду дійсною. Такі правила у судовій практиці були не завжди, а лише з 2019 року прецедентне рішення Верховного Суду у справі №916/3156/17 змінило загальну практику.

Наприклад, якщо ви на серветці написали, що даруєте квартиру онуку, то визнавати цю угоду недійсною через суд не потрібно - вона є нікчемною (недійсна угода). Суд відмовить у визнанні такого правочину недійсним. Але якщо угоду здійснила людина під загрозою вбивства, то визнати недійсність такого правочину можна лише через суд. І тоді погрози треба буде ще й довести.

Наслідки недійсних правочинів

В результаті визнання угоди недійсною, сторони повинні все повернути до первинного стану, що існувало до здійснення угоди. Це означає, що за договором купівлі-продажу, після його визнання недійсним, покупцеві доведеться повернути куплене майно, а продавцеві доведеться повернути отримані гроші. Цей процес у законодавстві називається двосторонньою реституцією.

Але є з цього правила є винятки. Наприклад, якщо вчинено угоду купівлі-продажу, і в договорі зазначена ціна менша, ніж сторони передали одна одній насправді, така угода буде недійсною (уявною), але в результаті визнання такої угоди недійсною, сторони не повертатимуть одна одній все майно. Суд просто визнає, що замість угоди за ціною 1000 грн. відбулася угода за ціною 10000 грн. І сторонам потрібно буде доплатити несплачені податки, та й усе.

Є угоди, за якими, через визнання їх недійсними судом, взаємне повернення здійснити неможливо. Наприклад, за договором оренди, повернути орендну плату можна, а ось повернути факт користування приміщенням - неможливо. Тому в таких справах сторони, зазвичай, не просять повернути орендну плату. Наслідками недійсного правочину з оренди є припинення правовідносин на майбутнє.


Кому може бути вигідне визнання правочину недійсним?

  • Наприклад, якщо нерухомість була продана за довіреністю, а ви, як власник, навіть і не знали про таку угоду, то, звичайно, вам буде необхідно визнати угоду недійсною.
  • Якщо вашому бізнесу необхідно отримати в користування державну землю, а вона вже передана в оренду, тоді визнання недійсною такої угоди збільшить ваші шанси на отримання цієї земельної ділянки у користування.
  • Якщо ви взяли в кредит не малу суму, і відсотків накапало чимало, то визнання угоди недійсною допоможе вам повернути лише тіло кредиту без будь-яких додаткових платежів.
  • Визнання недійсним договору поруки повністю звільнить вас від будь-яких зобов'язань за кредитом, який брали не ви.
  • Якщо угода вчинена не добровільно, то визнання її недійсною - необхідне.

Що потрібно робити, щоб визнати правочин недійсним?

Найчастіше, для визнання угоди недійсною, слід звернутися до суду з позовною заявою. У цьому вам допоможе адвокат. Підготовка правильно написаної позовної заяви – це 70% перемоги. Звичайно, будуть й інші документи для суду, але до підготовки позовної заяви потрібно підійти із максимальною віддачею. Усього передбачити неможливо, бо після отримання позовної заяви про визнання правочину недійсним судом, відповідач зможе подати свої заперечення (відзив), а позивач – відповісти на них (відповідь на відзив), і завершальним у справі документом буде заперечення відповідача. Після заперечення відповідача позивач може подати свої додаткові пояснення, але суд не зобов'язаний їх приймати.

Ось так в одному абзаці ви дізналися про перебіг всього судового процесу, і тепер можете розуміти, що на вас очікує.

Суд може визнати правочин недійсним, якщо для цього є правові підставі, судова практика та необхідні докази. У сукупності все це лягає в основу рішення суду. Але рішення суду може бути оскаржене в апеляцію та в касацію. Найчастіше, весь процес визнання угоди недійсною може тривати понад 2 роки. Важливо сказати, що рішення апеляції набирає чинності з моменту його ухвалення і його можна негайно виконувати, якщо воно на вашу користь.


Як захиститись від визнання правочину недійсним?

Якщо ви зовсім не зацікавлені у визнанні правочину недійсним, то, звичайно, ви можете захистити свої права в суді. У цьому вам допоможе адвокат. Адвокат збере необхідні докази і намагатиметься максимально захистити ваші права від незаконного зазіхання. Якщо ж позовні вимоги обгрунтовані, можна швидко завершити процес, провівши ефективні переговори, за яких усі залишаться задоволені.

Як запобігти визнанню правочину недійсним?

Запобігти визнанню правочину недійсним можна лише перевіркою юридичної безпеки угоди до її здійснення.

Саме до здійснення угоди можна визначити, з яких підстав вона може бути визнана недійсною. У цьому вам допоможе:

  • правильна форма правочину;
  • правильне вираження волі сторін;
  • перевірка права вчиняти ту чи іншу угоду певною особою;
  • отримання додаткових письмових гарантій від іншої сторони;
  • отримання всіх необхідних дозволів та згод на вчинення правочину, та інше.

Юрист з нерухомості допоможе вам здійснити правильне оформлення угоди таким чином, щоб вона не була визнана судом недійсною


Які недійсні правочини можуть бути визнані такими судом?

  • Договір купівлі-продажу, вчинений неуповноваженою особою;
  • Договір купівлі-продажу вчинений без дозволу органів опіки та піклування;
  • Договір купівлі-продажу, яким фактичний користувач не змінився;
  • Договір купівлі-продажу, вчинений з порушенням прав третіх осіб;
  • Договір дарування, вчинений під тиском;
  • Договір дарування, вчинений під впливом тяжких обставин;
  • Договір поруки, вчинений без згоди чоловіка чи дружини;
  • Договір кредиту, вчинений без згоди чоловіка та дружини;
  • Договір кредиту, вчинений в іноземній валюті за умови наявності заборони на такі договори;
  • Договір дарування, що фактично є договором купівлі-продажу;
  • Договір оренди, вчинений з порушенням законодавства;
  • Договір підряду, за яким не проводилися роботи (фіктивний), та багато інших…