Багато житлових комплексів вважають своєю перевагою те, що вони обіцяють мешканцям закриту територію. З першого погляду - це начебто і безпечно, і надійно, і приватно. У Києві проживає за даними соціальних досліджень, понад 20 000 безпритульних. Тому закрити територію свого нового житлового комплексу мріють чимало киян.
З іншого боку - власники нежитлових приміщень, створюючи свій бізнес, не розраховують лише на мешканців нового житлового комплексу та прагнуть розширити коло своїх клієнтів та збільшити свої доходи. Крім того, незадоволені перекриттям рекреаційних зон у місті, жителі старих будинків часто починають бунтувати ще до початку будівництва, оскільки їхньому життєвому простору загрожує значне обмеження.
Чи законно загороджувати цілі житлові комплекси? До чого призводять такі дії? Чи можуть виконати свої обіцянки забудовники? Давайте розберемося разом.
Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», територію навколо будинку називає прибудинковою територією. Це за містобудівною документацією, саме та територія, на якій розміщені всі допоміжні приміщення (котельня, ТП та ін.), та яка необхідна для задоволення житлових, соціальних та побутових потреб власників (у тому числі для розміщення автомобілів, розміщення місць відпочинку тощо). Така прибудинкова територія іноді може займати значну територію, особливо якщо нові будинки побудовані досить щільно і їх дуже багато.
У межах прибудинкової території власники мають право самостійно визначати порядок використання земельних ділянок. (ст. 42 Земельного кодексу України), у тому числі, захищати їх.
Але є й винятки, коли зробити закриту територію у житловому комплексі неможливо, у тому числі у таких випадках:
1) територія комплексу настільки велика, що значно виходить за межі прибудинкової території, не перебуває у приватній власності (а, наприклад, міською землею)
2) територія комплексу включає рекреаційні об'єкти (сквери, озера тощо) або прибережну територію. Незважаючи на матеріальне облаштування цієї території – заборонити вхід на неї забудовник не має права;
3) на земельній ділянці повинен бути обов'язковий сервітут (право проходу) для мешканців старих будинків, тому що огорожа може значно утруднити їх доступ до транспортної чи іншої інфраструктури.
Отже, обмеження території можливі, однак таке обмеження не повинно займати значну територію та порушувати права інших мешканців у випадках, передбачених законом.
Цікаво, що на розгляді Верховної Ради України перебуває законопроект 5655 «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності», що передбачає закріплення сталості сервітуту, незалежно від зміни юридичних характеристик земельної ділянки.
Якщо ваш забудовник наобіцяв вам дуже багато, і ви вже сумніваєтеся у правдивості його тверджень, ви можете замовити юридичну перевірку у нас, просто зв'язавшись з нами будь-яким зручним для вас способом.