Через війну, багато сімей стали тікати у безпеку. Ті батьки, що розлучені, стали користуватися ситуацією та тікати закордон без дозволу другого з батьків, не повідомляючи про місцезнаходження дітей. Такі дії є однозначно неправомірними, оскільки згідно положень Сімейного кодексу України, всі батьки мають рівні права, включаючи право знати, де знаходиться дитина та мати можливість спілкуватися з дитиною.
Варто пам’ятати, що якщо державний кордон України один з батьків перетнув (перетнула) без згоди другого з батьків, то така дитина обов’язково має бути поставлена на консульський облік держави прибуття.
- Що робити другому з батьків, якщо місцезнаходження дитини - невідоме?
- Право на відшкодування завданої шкоди, якщо дитина була вкрадена батьком/матір’ю.
- В який суд можна звернутися для відшкодування шкоди?
- Що потрібно довести у позові про відшкодування шкоди внаслідок викрадення дитини?
Що робити другому з батьків, якщо місцезнаходження дитини - невідоме?
- звернутися до поліції із заявою про викрадення дитини;
- звернутися до консульства країни, де, імовірно, можуть бути діти;
- звертатися до всіх можливих органів держави перебування дитини, щодо захисту прав дітей (опікунська рада, чи служби в справах дітей, тощо).
Всі звернення мають бути задокументовані. А у вас мають бути підтверджуючі документи та відповіді.
Право на відшкодування завданої шкоди, якщо дитина була вкрадена батьком/матір’ю.
Пошук дитини - справа не легка і з моральної сторони. Тому постраждала сторона має право на відшкодування порушником завданої моральної шкоди.
Шкода може бути не лише моральна, а й матеріальна, та включати всі витрати на пошуки дитини (наприклад, витрати на транспорт, юридичні послуги, тощо).
Відшкодування моральної та матеріальної шкоди можливе лише в судовому порядку. Ви можете звернутися до суду України. Особливо, якщо другий з батьків має рухоме чи нерухоме майно в Україні, подібний позов може бути і поданий і розглянутий і виконаний на території України.
В який суд можна звернутися для відшкодування шкоди?
В Україні багато судів нині продовжують працювати. За загальним правилом підсудності - позов подається за місцем реєстрації відповідача. Крім того, такий позов може пред’являтися також за місцем заподіяння шкоди. Якщо дитина зникла ще в Україні, і ви не знали, де знаходиться дитина до перетину кордону України, то місце заподіяння шкоди буде в Україні.
Що потрібно довести у позові про відшкодування шкоди внаслідок викрадення дитини?
- протиправність дій порушника (ваші заяви про злочини, рішення суду, де визначено місце проживання дитини з вами, тощо);
- відсутність можливості спілкуватися з дитиною (грубі та нецензурні повідомлення зберігаємо в скріншотах та надаємо суду та поліції);
- розмір завданої шкоди (купівля заспокійливих, звернення до юристів, транспортні витрати на пошуки дітей, тощо).
Оскільки кожна сторона має тягар доказування, до звернення до суду потрібно підійти ґрунтовно.
Адвокат може вам в цьому допомогти. Якщо вам було завдано моральної та матеріальної шкоди внаслідок викрадення другим з батьків дитини – ви можете звернутися до нас за допомогою за контактами, що вказані нижче.