розірвати договір оренди

Війна війною, а орендодавці в Києві та в інших містах почали вимагати сплатити орендну плату навіть за ті місяці, коли орендарі не могли повноцінно користуватися нерухомістю (офісом, квартирою, чи складом) через те, що велися активні бойові дії в місці, де знаходиться така нерухомість. Тому доречним виникає питання: чи можна розірвати договір оренди і не сплачувати за місяці війни?

Для того, щоб розібратися та знати напевне, чи можна розірвати договір оренди і як це потрібно робити, ми завжди звертаємося до текстів договорів. Не всі договори стандартні та можуть відповідати букві закону. В цій статті нестандартні випадки ми не будемо розбирати. Розберемо поки ті випадки, коли ваш договір оренди відповідає законодавству.

Якщо потрібно розірвати договір оренди приміщення

Для того, щоб розірвати договір оренди приміщення (торгового майданчику, чи офісу, чи складу, чи іншого нежитлової нерухомості), потрібно попередити орендодавця, зазвичай, за 1-3 місяці, як у вас вказано у договорі оренди, надіславши про це повідомлення. Порядок надіслання, при цьому, має також важливе значення.

Але зі стандартних правил, завжди є виключення, які є істотними. Оскільки зараз йде війна, то діють форс-мажорні обставини. Під час дії форс мажорних обставин розірвати договір можна, а виконати – ні. Сторони звільняються від відповідальності та своїх обов’язків по виконанню договору під час дії обставин непереборної дії, якими, звичайно, є війна та військовий стан.

Таким чином, щоб розірвати договір під-час війни, вам не потрібно попереджати про це заздалегідь та відшкодовувати завдані збитки. Все що вам потрібно – це звільнити приміщення та направити перед цим повідомлення про розірвання договору та дату підписання акту приймання-передачі. Якщо вам потрібна з цим допомога – звертайтеся за контактами нижче.

Як розірвати договір оренди житла орендарю?

Українське законодавство дуже детально врегульовує питання оренди житлових приміщень (квартир, чи будинків). Для того, щоб розірвати договір оренди житла, за загальним правилом також потрібно повідомити про розірвання за 3 місяці.

Якщо ви виїхали без попередження, то згідно ч. 2 ст. 825 Цивільного кодексу України, ви маєте відшкодувати завдані цим збитки у розмірі оплати орендної плати за 3 місяці, якщо орендодавець зможе довести, що інших клієнтів у нього на оренду немає і не може бути. Якщо ж попит на квартири з цьому регіоні великий, то стягнути з вас 3-місячний розмір буде неможливо. Тому не спішіть оплачувати ці кошти.

Також, орендар може достроково розірвати договір якщо доведе, що житло стало непридатним для використання.

Важливо пам’ятати, що якщо ви зробили істотне, погоджене з орендодавцем, поліпшення орендованого житла, і хотіли б отримати відшкодування цих поліпшень (ремонт, чи нові меблі, чи техніка, яку не вийшло забрати), то на такі вимоги розповсюджується позовна давність в 1 рік (ст.. 786 ЦК України).

Якщо говорити про військовий стан, то вам потрібно застосувати форс-мажорні обставини. Для цього потрібно підготувати повідомлення про форс-мажор та відправити його у порядку, що встановлений у договорі – орендодавцю. Розірвати договір оренди під-час війни можна. Для цього вам потрібно забрати свої речі з орендованого житла та підписати з орендарем акт приймання-передачі, або ж підписати самостійно такий акт у присутності двох свідків та знявши процес на відео, як варіант, якщо орендодавець неможе, чи нехоче бути присутнім на підписанні акту.

Варто пам’ятати, що згідно ч. 6 ст. 762 ЦК України, «Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає».

як розірвати договір оренди

Невикористання житла означає, що в житлі не проживає орендар і не знаходяться його речі. Якщо ж, ви поспіхом виїхали, а речі залишилися, і не повідомили про форс-мажор, то посилання на цю статтю не буде відповідати фактичним обставинам.

Тому вам важливо повідомити про форс-мажорні обставини орендодавця та, за можливості, перед розірванням договору, забрати самостійно, чи за допомогою інших осіб, свої речі.

Розірвання договору під-час дії форс-мажорних обставин не може супроводжуватися відшкодуванням збитків, завданих орендодавцю.

Якщо у вас виникли проблеми або нерозуміння з орендодавцем, звертайтеся до нас, ми зможемо підготувати потрібні документи, щоб ви змогли успішно захистити ваші права.

Про виселення з квартири в судовому порядку читайте тут.

Якщо у вас виникли інші проблемні питання щодо користування квартирою, завітайте сюди.

Мій Youtube канал, де ви можете:

  • Дізнатися, як мінімізувати ризики при купівлі новобудови
  • Дізнатися, як самостійно перевірити новобудову
  • Отримати безкоштовну консультацію адвоката по нерухомості