відбудова після війни

Під час військової агресії Російської Федерації проти України була пошкоджена дуже велика кількість будівель та споруд. Київська, Чернігівська та Сумська області вже знаходяться на стадії відбудови. Тисячі будинків та споруд пошкоджені агресором та не підлягають ремонту, тому їх потрібно зносити частково чи повністю, та будувати нові будівлі. Відбудова також потребує законодавчого врегулювання та спрощених процедур. Для цього 19 квітня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 474 Про затвердження Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів (Порядок 474).

Як і навіщо буде відбуватися демонтаж?

Перед тим, як побудувати нове, треба спочатку знести старе. Якщо будинок пошкоджено не надто сильно, то, звичайно, демонтаж не потрібний. Але для того, щоб відбудувати будинок, що не підлягає відновленню, спершу потрібно знести ті частки, що від нього лишилися.

При цьому, демонтаж юридично означатиме знищення існуючого об’єкту нерухомості. Демонтаж внесли до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

І хоча дозвільних документів отримувати не потрібно, але все ж, щоб потім отримати дозвільний документ на відбудову, потрібно спершу задекларувати факт знесення існуючого об’єкту. Загальний порядок демонтажу, згідно Порядку 474, є наступним:

  1. Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
  2. Отримання Звіту про обстеження (повинен мати реєстраційний номер – ідентифікатор);
  3. Рішення про демонтаж. Приймають органи місцевого самоврядування.
  4. Укладення між радами (сільська, селищна міська, тощо) договору з підрядником. Підрядник не зобов’язаний мати ліцензії чи ін. дозволи.
  5. Розробка документації з демонтажу (не потрібна експертиза, але потрібне затвердження підрядника).
  6. Акт про демонтаж. Всі результати записуються в акті через Єдину державну електронну систему у сфері будівництва.

акт про демонтаж

Як будуть відбудовуватися пошкоджені війною будівлі?

Наступний етап – це власне відбудова. Для будь-якого будівництва потрібні дозвільні документи. І тут вже все залежить від класу наслідків будівництва.

Для будівництва на об’єктів з незначними наслідками СС1 потрібно подати через електронну систему повідомлення про початок будівельних робіт. До класу наслідків СС1 відносяться садибні будинки для проживання невеликої кількості осіб.

Для будівництва за класом наслідків СС2 та СС3 – потрібно отримати дозвіл на будівництво. Для його отримання потрібно мати проект будівництва, право користуватися землею та надати всі необхідні документи згідно вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Об’єкти класу наслідків (відповідальності) СС3 повинні також мати експертизу проекту, де зазначаються черги будівництва.

Всі документи можна і потрібно подавати в електронній формі, що значно прискорює їх розгляд.

Рекомендуємо всі витрати на проведення будівництва здійснювати з отриманням підтверджуючих документів, щоб згодом отримати відшкодування від держави у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №326, якою було затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ та постанови Кабінету Міністрів України № 767 «Питання виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації».

Питання про те, як потім отримати власникам квартир право власності на свої квартири після відновлення – ми розглянемо у нашому телеграм каналі. Щоб не пропустити актуальну та корисну інформацію, підписуйтесь на наш телеграм канал.

Мій Youtube канал, де ви можете:

  • Дізнатися, як мінімізувати ризики при купівлі новобудови
  • Дізнатися, як самостійно перевірити новобудову
  • Отримати безкоштовну консультацію адвоката по нерухомості