Як перевірити квартиру перед орендою?

Оренда квартири завжди передбачає внесення попередніх платежів. Оплата за останній місяць, оплата за місяць, який ще не прожили, оплата послуг ріелтора. Так, якщо оренда в місяць коштує 8000 грн, то ви одразу маєте оплатити від 20000 до 24000 грн. Ризикувати такою сумою не варто. Тому, як юрист з нерухомості, рекомендую вам перед орендою перевірити квартиру.

В цій статті ви дізнаєтеся, як перевірити квартиру перед орендою, що спитати у орендодавця, де взяти більше інформації, про що домовлятися заздалегідь.

1. Які документи та інформацію необхідно перевірити перед орендою квартири?

Під час пошуку квартири, щоб не потрапити в халепу, варто пам’ятати, що ріелтори не беруть зазвичай передоплати за свої послуги, чи за показ квартири. Їх послуги оплачуєте ви вже в момент укладення угоди. Тому, якщо вас просять перед показом квартири, заплатити – тікайте від такого посередника. Так ви квартиру в оренду не отримаєте.

Коли ви обрали квартиру, яка вам подобається, ще навіть до того, як їхати її дивитися, варто вже запитати про наявність документів, та про те, з ким ви будете укладати угоду по оренді: з власником, чи з посередником. Перевірка квартири потребує прискіпливого ставлення.

Які документи вам можуть надати сторона орендодавця?

Право власності на нерухомість в Україні засвідчується наступними документами:

 • Нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу нерухомості (на синьому бланку);
 • Нотаріально засвідчений договір дарування (на синьому бланку);
 • Свідоцтво про приватизацію квартири (на бланку чи без бланку, залежно від дати приватизації);
 • Витяг про реєстрацію прав на нерухоме майно (на новобудову – це документ на білому папірці з печаткою нотаріуса), тощо.

Підписання договору з власником є обов’язковою частиною юридичної перевірки квартири перед орендою. Нині склалися такі умови, що договір можна укласти в додатку «Дія», на порталі державних послуг через електронний цифровий підпис та додатково, поспілкувавшись з власником по відео… Якщо є бажання, власник зможе укласти з вами договір, навіть якщо він плаває на льодовику в Антарктиді. Тому укладення орендного договору за довіреністю, чи за договором комісії – не викликає довіри. Перевірити, чи чинна довіреність – можна лише у нотаріуса. А оренда, зазвичай, – це не нотаріальна угода. А перевірити чинність договору комісії – зовсім ніяк не можна. Не погоджуйтесь на такі угоди.

Якщо документи без питань надали, і договір оренди планується укласти з власником, тоді запитайте про текст договору оренди.

Щоб якісно підійти до юридичної перевірки квартири перед орендою потрібно спершу узгодити договір, а вже потім їхати дивитися квартиру. Чому? Тому, що поки що поки ви ще не закохалися у квартиру, ви маєте об’єктивний погляд на ситуацію. Вартість оренди можна узгодити умовно, а на перегляді поторгуватися. А от умови договору варто побачити заздалегідь, а то раптом там є щось жахливе? Наприклад, договір оренди буде дуже важко розірвати (з попередженням за 3 місяці, наприклад). Такий договір приведе вас до оплати зайвих трьох місяців оренди, коли вам терміново буде потрібно змінити житло. Або, якщо в договорі прописано, що ви будете сплачувати комунальні платежі за рахунками орендодавця, які він виставлятиме на власний розсуд. Такі умови неминуче приведуть вас до конфліктів.

Отже, якщо фото документів вам надали, договір буде з власником, умови вам здаються не страшними, про що ще можна спитати орендодавця здійснюючи юридичну перевірку квартири перед орендою?

Ми рекомендуємо перевірити наступне:

 • Чи немає інших договорів оренди на це приміщення;
 • Чи немає спорів за цю квартиру, які б призвели до того, що вам прийдеться ще раз платити оренду, але вже іншій особі, чи поспішно виселяти з оселі;
 • Чи немає боргів за комунальні послуги;
 • Чи планується покращення житла та як може відбуватися компенсація ваших витрат на поліпшення;
 • Чи є на квартирі іпотека, і чи немає прострочки по оплатам, тощо.

2. Перевірка квартири перед орендою адвокатом.

Фото документів на квартиру це добре, але документи можуть бути не актуальні. Адвокат з нерухомості Руслана Мохнюк може перевірити:

 • актуальне право власності на квартиру,
 • наявність арештів, іпотек,
 • наявність спорів за квартиру,
 • репутацію орендодавця,
 • проаналізувати умови запропонованого договору,
 • або зробити для вас ексклюзивний договір в інтересах орендаря, а не орендодавця.

Юридична перевірка квартири перед орендою може зайняти не багато часу, але може зекономити ваш час на перегляд квартири, яку не варто та надто ризиковано орендувати, та зекономити ваші кошти.

Щоб отримати консультацію, вам не потрібно нікуди їхати. Ви можете передати адвокату отримані від власника документи, чи доручити адвокату зв’язатися з протилежною стороною самостійно – за вашим вибором.

 

Маєте намір орендувати квартиру?
Замовляйте перевірку в юриста з нерухомості
Подзвонити
позвонить адвокату